Facts and Factoids


Officers and Directors, 1999~2000
Council of Foreign Relations
February 2000


-----------------------------------

Officers

Peter G. Peterson 
Chairman of the Board 

Maurice R. Greenberg 
Vice Chairman of the Board 

Leslie H. Gelb 
President 

Michael P. Peters 
Senior Vice President, Chief Operating 
Officer, and National Director 

Paula J. Dobriansky 
Vice President, Washington Program 

David Kellogg 
Vice President, Corporate Affairs, 
and Publisher 

Lawrence J. Korb 
Vice President/Maurice R. Greenberg Chair
Director of Studies 

Elise Carlson Lewis 
Vice President, Membership 
and Fellowship Affairs 

Abraham F. Lowenthal 
Vice President 
and Deputy National Director 

Anne R. Luzzatto 
Vice President, Meetings 

Janice L. Murray 
Vice President and Treasurer 

Judith Gustafson 
Secretary 

Directors :

Term Expiring 2000
Jessica P. Einhorn
Louis V. Gerstner Jr.
Maurice R. Greenberg
George J. Mitchell
Warren B. Rudman
 
Term Expiring 2001
Lee Cullum
Mario L. Baeza
Thomas R. Donahue
Peter G. Peterson** 
Robert B. Zoellick
 
Term Expiring 2002
Paul A. Allaire 
Roone Arledge
John E. Bryson 
Kenneth W. Dam 
Frank Savage
Laura D'Andrea Tyson 
 
Term Expiring 2003
Peggy Dulany
Martin S. Feldstein
Bette Bao Lord
Vincent A. Mai
Michael H. Moskow
Garrick Utley
 
Term Expiring 2004
John Deutch
Carla A. Hills
Robert D. Hormats*
William J. McDonough*
Theodore C. Sorensen
George Soros*
 
Leslie H. Gelb 
ex officio  

Honorary Officers 
and Directors Emeriti

Douglas Dillon 
Caryl P. Haskins 
Charles McC. Mathias Jr. 

David Rockefeller 
Honorary Chairman 

Robert A. Scalapino 
Cyrus R. Vance
Glenn E. Watts 

---------------------------------

Corporate Program Members
in the Coucil of Foreign Relations
February 2000

--------------------------------

ABC, Inc. (Disney)
AEA Investors Inc. 
AGIP Petroleum Company, Inc. 
Allegaert Berger & Vogel LLP 
Alleghany Corporation 
Allen & Company Incorporated 
Allen & Overy 
Alliance Capital Management 
Alpharma Inc. 
Amerada Hess Corporation 
America Online Incorporated 
American Council on Germany 
American Express Company 
American International Group, Inc. 
American Securities, L.P. 
American Standard Companies Inc. 
AMR Corporation 
Archer Daniels Midland Company 
Arnhold and S. Bleichroeder, Inc. 
Arnold & Porter 
Arrow Electronics, Inc. 
ASARCO Incorporated 
AT&T 
A.T. Kearney, Inc. 
The Baldwin-Gottschalk Group 
BAE Systems 
Banca di Roma 
Banco Mercantil C.A., S.A.C. A. 
Banco Santander Central Hispano 
Bank Audi (USA) 
Bank of America 
The Bank of New York 
Barclays Capital 
Barst & Mukamal 
Bell Atlantic 
Berlitz International 
Bingham Dana LLP 
The Blackstone Group 
Bloomberg Financial Markets 
Booz, Allen & Hamilton 
The Boston Consulting Group 
BP Amoco 
Bramwell Capital Management, Inc. 
Bristol-Myers Squibb Company 
British-American Chamber of Commerce 
Brown & Wood LLP 
Brown Brothers Harriman & Co. 
Cahill Gordon & Reindel 
Caltex Corporation 
Caxton Corporation 
CDC North America 
Center for Contemporary Diplomacy 
The Chase Manhattan Corporation 
The Chatterjee Group 
Chevron Corporation 
CIBC World Markets Corp. 
Cisneros Group of Companies 
Citigroup 
Cleary, Gottlieb, Steen & Hamilton 
The CNA Corporation 
The Coca-Cola Company 
The Consulate General of Japan 
Corning Incorporated 
Credit Suisse Asset Management 
Credit Suisse First Boston 
Curtis, Mallet-Prevost, Colt & Mosle 
Davis Polk & Wardwell 
Debevoise & Plimpton 
Deere & Company 
Deloitte & Touche LLP 
Deutsche Bank AG 
Directorship 
The Walt Disney Company 
Donaldson, Lufkin & Jenrette 
The William H. Donner Foundation, Inc. 
Dow Jones & Company, Inc. 
Dresdner Bank AG 
Dreyfus Institutional Investors 
e-STEEL 
Eastman Kodak Company 
Ehrenkranz & Ehrenkranz LLP 
E.M. Warburg, Pincus & Co. 
Enron Corporation 
Ernst & Young 
Estee Lauder Companies 
Everest Capital Inc. 
Exxon Corporation 
Fedders Corporation 
Federal Express 
Fiat USA, Inc. 
Fischer Francis Trees & Watts 
Flatiron Partners 
FleetBoston Financial 
Ford Motor Company 
foreignTV.com 
The Freedom Forum 
French-American Chamber of Commerce 
Gavin Anderson & Company 
GenCorp Aerojet 
General Electric Company 
General Reinsurance Corporation 
Gibbons, Goodwin, van Amerongen 
Gilman Paper Co. 
Goldman, Sachs & Co. 
Guardsmark, Inc. 
Halcyon/Alan B. Slifka Management Company LLC 
Herbalife International 
Hitachi Ltd. 
H.J. Heinz Company 
Hunton & Williams 
IBM Corporation 
Institute of International Bankers 
Iridian Asset Management LLC 
Japan Bank for International Cooperation 
JETRO New York 
John A. Levin & Co., Inc. 
Johnson & Johnson 
Jones, Day, Reavis & Pogue 
J.P. Morgan & Co., Inc. 
Kohlberg Kravis Roberts & Co. (Kindercare)
KPMG LLP 
Lagardere/Matra Hachette 
Lazard Freres & Co. LLC 
Lehman Brothers 
LG 
Lockheed Martin 
Loral Space & Communications 
Mark Partners 
Marsh & McLennan Companies 
Marubeni America Corporation 
Marvin & Palmer Associates, Inc. 
Mayer, Brown & Platt 
MBIA-AMBAC International 
McKinsey & Company, Inc. 
Mercedes-Benz of North America 
Merrill Lynch International 
Metropolitan Life Insurance Company 
Milbank, Tweed, Hadley & McCloy 
Mine Safety Appliances Company 
MONY Life Insurance Company 
Morgan, Lewis & Bockius LLP 
Morgan Stanley Dean Witter & Co. 
Multilateral Funding International 
NatWest Group 
New York Life International Inc. 
New York Stock Exchange, Inc. 
Newsweek 
Nippon Steel USA, Inc. 
Nomura Research Institute America 
NTT America, Inc. 
Occidental Petroleum 
Oxford Analytica 
PaineWebber Incorporated 
Paribas 
Patricof & Co. Ventures, Inc. 
Peak LLC 
Pepsico, Inc. 
Pfizer, Inc. 
Phillips-Van Heusen Corporation 
PriceWaterhouseCoopers LLP 
The Prudential Insurance Company of America 
The Royce Funds 
RWS Energy Services, Inc. 
SAIC Strategies Group 
Sandalwood Securities, Inc. 
Sara Lee Corporation 
Scarbroughs 
Schlumberger Limited 
Scudder Kemper Investments, Inc. 
Joseph E. Seagram & Sons 
Sea-Land Service, Inc. 
Shearman & Sterling 
Siemens Corporation 
Simpson Thacher & Bartlett 
Sony Corporation of America 
Soros Fund Management (George Soros)
Southern California Edison Company 
Sperry Fund Management Corporation 
Standard & Poor's 
Standard Chartered Bank 
State Street Bank and Trust Company 
Sullivan & Cromwell 
Summit International Associates, Inc. 
Texaco, Inc. 
Textron, Inc. 
Time Warner, Inc. 
Toyota Motor Corporate Services of North America, Inc. 
TRW, Inc. 
Tyco International 
United Technologies 
Violy, Byorum & Partners LLC 
Volkswagen AG 
Warburg Dillon Read Inc. 
Wasserstein Perella Group, Inc. 
Weil, Gotshal & Manges 
White & Case 
W.P. Stewart & Co., Inc. 
Wyoming Investment Corporation 
Xerox Corporation 
Young & Rubicam Inc. 
Zephyr Management L.P. 


Staff

EXECUTIVE OFFICE

Leslie H. Gelb, President

Michael P. Peters, Senior Vice President, 
Chief Operating Officer, and National Director
Janice L. Murray, Vice President and Treasurer, 
and Deputy Chief Operating Officer

Judith Gustafson, Secretary to the Corporation

Elizabeth Colagiuri, Special Assistant to the President

Elva Murphy, Assistant to the President

Marie X. Strauss, Assistant to the Senior Vice President, 
Chief Operating Officer, and National Director

Chong-Lim Lee, Assistant to the Vice President and Treasurer
Erin Eizenstat, Special Assistant to the Executive Office

John A. Millington, 
Counselor to the Chairman and President

National Program
Michael P. Peters, National Director
Irina A. Faskianos, Deputy National Director
Elizabeth Carillo, Program Associate 

Communications
April Wahlestedt, Director
Cree Frappier, Website Coordinator
Jessica Vander Salm, Communications Coordinator




------------------------------------------------------

FOREIGN AFFAIRS 
Editorial 
James F. Hoge, Jr., Editor, Peter G. Peterson Chair
Fareed Zakaria, Managing Editor
Warren Bass, Associate Editor
Helen Fessenden, Associate Editor
Jonathan D. Tepperman, Associate Editor
Rosemary Hartman, Assistant to the Editor
Ann H. Coleman, Assistant to the Managing Editor
Traci Nagle, Production Editor
Patricia Hamilton, Editorial Assistant
Samuel Walsh, Research Assistant
Roshna Balasubramanian, Academic Year Intern


Publishing 
David Kellogg, Publisher
Dawn M. Tyrrell, Associate Publisher
Cynthia R. Vought, Circulation Manager
William Ledbetter, Advertising Representative
Nancy Barra, Assistant to the Publisher
Joseph D'Amico, Anthology Production Coordinator
Nina Johns, Circulation Assistant
Tara Sullivan, Advertising Assistant




-----------------------------------------------------

STUDIES PROGRAM 

Director of Studies Office 

Lawrence J. Korb, Vice President/
Maurice R. Greenberg Chair, Director of Studies

Christine M. Simone, Associate Director of Studies

Carol A. Rath, Assistant to the Vice President
 and Director of Studies

Esther Burnham, Budget Coordinator
Henry Grunwald, Adjunct Senior Fellow
John C. Campbell, Senior Fellow Emeritus
William Diebold, Jr., Senior Fellow Emeritus


Africa 
Salih Booker, Senior Fellow and Director, Africa Studies
Chikondi Oluremi Mseka, Research Associate, Africa Studies
Mahesh K. Kotecha, Adjunct Senior Fellow, Africa Studies


Asia 
Robert A. Manning, C.V. Starr Senior Fellow 
for Asia Studies, and Director, Asia Studies

Susan L. Tillou, Research Associate and
 Coordinator, Asia Studies

Elizabeth C. Economy, Senior Fellow, 
China Studies, and Deputy Director, Asia Studies

Eric Aldrich, Research Associate, China Studies

Jerome A. Cohen, Senior Fellow, Asia Studies

Jacob Fisch, Research Associate, Asia Studies

Michael J. Green, Olin Senior Fellow, Asia Security Studies

Dov Zakheim, Adjunct Senior Fellow, Asia Studies

Chikondi Oluremi Mseka, Research Associate, Asia Studies


Economics
Marie-Josée Kravis, 
Adjunct Senior Fellow, Economics

Roger Kubarych, Henry Kaufman Senior Fellow 
in International Economics and Finance

Céline Gustavson, Research Associate,
International Economics and Finance

Ann R. Markusen, Senior Fellow, Industrial Policy

Harpreet Mann, Research Associate, Industrial Policy

Benn Steil, Linda J. Wachner Senior 
Fellow in U.S. Foreign Economic Policy

Phuong Anh Le, Research Associate, 
International Finance and Economics

Bruce Stokes, Senior Fellow, Economic Studies: Trade
Jessica Duda, Research Associate, Economic Studies: Trade



Europe
Charles A. Kupchan, Senior Fellow and Director,
 Europe Studies

Paula J. Dobriansky, Vice President/
George F. Kennan Senior Fellow for Russian and Eurasian Studies

Daniel P. Fata, Research Associate, Russian and Eurasian Studies

Michael Mandelbaum, Director, Project on East-West Relations

Astrid Tuminez, Adjunct Next Generation Fellow

Leonardo Arriola, Research Associate


Latin America 
Kenneth R. Maxwell, Nelson and David Rockefeller Senior Fellow 
for Inter-American Studies, and Director, Latin America Studies

Tomás Amorim, Research Associate, Latin America Studies

Julia Sweig, Deputy Director, Latin America Studies

Alberto García, Research Associate, Latin America Studies


Middle East
Richard W. Murphy, Hasib J. Sabbagh Senior Fellow 
for the Middle East, and Director, Middle East Studies

Haleh Nazeri, Research Associate, Middle East Studies

Judith Kipper, Director, Middle East Forum

Andrea Gralenski, Research Associate, Middle East Forum

Henry Siegman, Senior Fellow and Director, U.S./Middle East Project

Jonathan S. Paris, Fellow, U.S./Middle East Project

Afaf Shawwa, Research Associate, U.S./Middle East Project

Barbara McCurtain, Assistant to the Senior Fellow 
and Director, U.S./Middle East Project


National Security
Richard K. Betts, Senior Fellow and Director, 
National Security Studies

Gideon Rose, Olin Senior Fellow and Deputy Director, 
National Security Studies

Robert Thomson, Program Associate,
 National Security Studies

Rachel Bronson, Olin Fellow, National Security Studies

Negar Katirai, Research Associate

Elizabeth Archangeli, Research Associate, 
National Security Studies

Jessica P. Stern, Adjunct Fellow, Superterrorism

Stephen Flynn, Senior Fellow, National Security Studies

Caroline Wadhams, Research Associate

Lt. General Bernard E. Trainor, Adjunct Senior Fellow


Peace and Conflict
Barnett R. Rubin, Senior Fellow and Director, 
Center for Preventive Action, and 
Director, Peace and Conflict Studies

Véronique Aubert, Research Associate, 
Center for Preventive Action

Arthur C. Helton, Senior Fellow for Refugees 
Studies and Preventive Action

Marie Jeannot, Assistant to the Senior Fellow for 
Refugees Studies and Preventive Action

Eliana Jacobs, Research Associate, Refugee 
Studies and Preventive Action

Robert P. DeVecchi, Adjunct Senior Fellow, 
Refugees and the Displaced

Elizabeth Archangeli, Research Associate,
 Refugees and the Displaced

Allan Gerson, Senior Fellow, International 
Law and Organizations

Irene Sang, Research Associate, International 
Law and Organizations

Radha Kumar, Fellow, Peace and Conflict Studies

Ruth Wedgwood, Senior Fellow, International 
Organizations and Law

Harpreet Mann, Research Associate, 
Peace and Conflict Studies

Jennifer Seymour Whitaker, 
Adjunct Senior Fellow

Véronique Aubert, Research Associate


Science and Technology
Richard L. Garwin, Philip D. Reed Senior Fellow for 
Science and Technology, and Director, 
Science and Technology Studies

David G. Victor, Robert W. Johnson, Jr., 
Senior Fellow in Science and Technology

Rebecca Weiner, Program Associate, 
Science and Technology

Jordan Kassalow, Adjunct Senior Fellow,
 Global Health Policy

Tracey Dunn, Research Associate


U.S. Foreign Policy
Alton Frye, Presidental Senior Fellow, and Director, 
Congress and U.S. Foreign Policy

Kathleen Houlihan , Program Coordinator, 
Congress and U.S. Foreign Policy Program
Walter Russell Mead, Senior Fellow, U.S. Foreign Policy

Laurence Reszetar, Research Associate, 
U.S. Foreign Policy

Ben Skinner, Research Associate, U.S. Foreign Policy

Kiron Skinner, Adjunct Next Generation Fellow

Leonardo Arriola, Research Associate

Victoria Nuland, Next Generation Fellow

Susan Tillou, Research Associate


Diplomat In Residence
Richard Butler, Diplomat in Residence
Leonardo Arriola, Research Associate


Visiting Fellows, 1999-2000 
Michael Mandelbaum, Whitney H. Shepardson Fellow
Captain David A. Duffié, USN Military Fellow
Colonel Stanley A. McChrystal, USA Military Fellow
Colonel Kimber L. McKenzie, USAF Military Fellow
Parag Khanna, Program Associate
Paul Heer, Intelligence Fellow
Morton Holbrook, State Department Fellow
Marcus Mabry, Edward R. Murrow Press Fellow
Alicia Siebenaler, Program Associate
William Antholis, IAF in Residence
Mark Francis Brzezinski, IAF in Residence
Diana F. Helweg, IAF in Residence
Jon J. Rosenwasser, IAF in Residence
Lee Wolosky, IAF in Residence




---------------------------------------------------------

MEETINGS
Anne R. Luzzatto, Vice President, Meetings
Nancy D. Bodurtha, Associate Director, Meetings
Maria C. Figueroa, Assistant Director, New York Program
Jeffrey A. Reinke, Assistant Director, 
Conferences and Special Projects
Anastasia Malacos, Program Coordinator, New York Program
Laetitia Cash, Program Associate
Peggy Papadakis, Program Associate
Noa Gimelli, Assistant to the Vice President, Meetings
Valerie Brazill, Director of Special Events
Mark Hudson, Events Manager
Khalid El Assad, Assistant Events Manager




----------------------------------------------------------

WASHINGTON PROGRAM 
Paula J. Dobriansky, Vice President and Director
Linda Harsh, Associate Director
Lorraine G. Snyder, Assistant Director
Daniel P. Fata, Assistant to the Director
Amanda B. Doeing, Program Assistant
Amy Drapeau, Program Associate
Alton Frye, Presidental Senior Fellow, and Director, 
Congress and U.S. Foreign Policy
Kathleen Houlihan , Program Coordinator, Congress
 and U.S. Foreign Policy Program
Judith Kipper, Director, Middle East Forum
Andrea Gralenski, Research Associate, Middle East Forum 



---------------------------------------------------

David Kellogg, Vice President, 
Corporate Affairs, and Publisher

Nancy Barra, Assistant to the Vice President, 
Corporate Affairs, and Publisher 

CORPORATE AFFAIRS 

Jacqui Selbst Schein, Director, Corporate Affairs
Kimberly Knox, Corporate Affairs Associate
Marta Chylinska, Corporate Affairs Assistant 

COUNCIL PUBLISHING 
Patricia Lee Dorff, Director of Publishing
Leah Scholer, Editorial Assistant




-----------------------------------------------

MEMBERSHIP AND FELLOWSHIP AFFAIRS
Elise Carlson Lewis, Vice President and Director
Gina Celcis-Concepcion, Assistant Director, 
Membership and Fellowship Affairs
Eva Fearn, Program Associate
Caitlin Hickerson, Program Associate
Grace Park, Program Associate
Kerry Shaw, Program Associate




-----------------------------------------------

Janice L. Murray, 
Vice President and Treasurer, 
and Deputy Chief Operating Officer

DEVELOPMENT
Rossana Ivanova, Associate Director of Development
Elizabeth Kurdys, Director of the Annual Fund and Major Gifts
Erika Bailey, Grants Development Associate
Lena Moy, Program Associate


FINANCE AND ADMINISTRATIVE SERVICES
Andrew R. Ludwick, Director
Peter Tyndale, Associate Director
Lael Cathey, Staff Accountant
Sharon Lalla, Assistant to the Director
Linda Copeland, Accounting Associate
Vera Langley, Accounting Associate
Sigi Silvani, Accounts Payable Associate


HUMAN RESOURCES 
Jan Mowder Hughes, Director
Christi Hamilton, Associate Director
Amanda Edwards, Interdepartmental Program Associate
Frank Alvarez,Director of Facilities


Reception 
Linda Khumalo, Reception Supervisor
Cristy Lemperle, Receptionist


FACILITIES MANAGEMENT 
Phil Falcon, Assistant Director
Ian Noray, Supervisor, Mail and Duplicating Services
Evan Kovacs, Work Request Coordinator
Anthony Ramirez, Mailroom Coordinator
Chance Pinnell, Mailroom Assistant
Gwenevere Settlers, Mailroom Assistant
Derek Velez, Print Assistant
Santo Ine Alers, Senior Porter
Mel Cruz, Porter
Gilbert Falcon, Porter
Mario Pedraza, Porter
Anthony Suarez, Porter




-----------------------------------------------------

LIBRARY AND RESEARCH SERVICES
Lilita V. Gusts, Director
Marcia L. Sprules, Associate Director
Barbara K. Miller, Documents Librarian and Archivist
Connie M. Stagnaro, Public Services Associate
Ming Er Qiu, Technical Services Associate
Rosalba Patruno, Library Assistant




----------------------------------------------------


INFORMATION SERVICES 
Charles Day, Director
Deepak Trivedi, Associate Director
James Beckmeyer, Network Systems Administrator
Richard Wawzycki,Database Administrator
Virginia Rolston Parrott, Training and Documentation Specialist
Alice McLoughlin, Data Entry Specialist
Chris O. Sierra, Senior Help Desk Technician







Notice: TGS HiddenMysteries and/or the donor of this material may or may not agree with all the data or conclusions of this data. It is presented here 'as is' for your benefit and research. Material for these pages are sent from around the world. If by chance there is a copyrighted article posted which the author does not want read, email the webmaster and it will be removed. If proper credit for authorship is not noted please email the webmaster for corrections to be posted.